sobota, 25 października 2014

Domowy eksperyment ekologiczny o wodzie dla dziecka :)

Wymyśliłam taki scenariusz zajęć dla przedszkolaków jeszcze będąc na studiach, a teraz zrobiliśmy z moim Synusiem w domu mały eksperyment dotyczący wody i oczyszczalni :)
Wystarczą proste przedmioty, które każdy ma w domu lub koło domu :)

Co będzie potrzebne?
Miska z wodą, sitko, kamyczki, drewienka, liście, piórka, nitka, kawałek papieru, folii, pieniążek, śrubka, zabawki z kinderków i co jeszcze Wam wyobraźnia podpowie :)
A na sam koniec trochę farby plakatowej i pędzelek :)

Rozmawiamy z dzieckiem na temat wody w misce - jaka ona jest? (czysta, mokra, mój młody powiedział też, że gładka :) Do czego potrzebna jest woda? (do picia, mycia, prania, zmywania, dla kwiatków, do pływania itd. )Niech dziecko włoży też rączkę do wody i samo sprawdzi jaka jest woda :)
Później podajemy dziecku do wrzucania do wody wszystkie wymienione wyżej przedmioty - oczywiście pojedynczo :) I w między czasie rozmawiamy o tych przedmiotach - czy są ciężkie czy lekkie? Czy będą pływać we wodzie czy pójdą na dno? I czy po wrzuceniu tego wszystkiego woda jest czysta?
Następnie dziecko łowi przy pomocy sitka wszystkie wrzucone wcześniej przedmioty (mój Synuś łowił dwa razy, bo mu się spodobało :) I woda znów jest czysta :)
A później prosimy dziecko by pobrudziło wodę pędzlem maczanym w farbie - jaka teraz jest woda? Czy sitko oczyści wodę? I tłumaczymy, że do takiego brudu potrzebna jest specjalna oczyszczalnia, która sprawi że woda znów będzie się nadawać do użytku :)
Enjoy :D
Aha - dzieci potrafią być bardzo kreatywne, więc niech Was czasem nie zdziwią ich pomysły :) Mój Synuś stwierdził, że taką pobrudzoną farbą wodę trzeba wlać do zmywarki, żeby się zrobiła czysta :D

6 komentarzy:

 1. fajna sprawa ...i zabawa połączona z nauką ..dziecko się nie nudzi ...super pomysł na spędzanie czasu z maluchem

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, pomysłowe,na fajną, edukacyjną zabawę z dzieckiem :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rezolutny Synek Ci się udał, takiej odpowiedzi się nie spodziewałaś. Zabawa bardzo, bardzo edukacyjna, godna polecenia.)))))

  OdpowiedzUsuń
 4. młodemu bardzo się eksperyment podobał - nie chciał skończyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. o Kochana, dać Szymkowi miskę z wodą i pozwolić tam wrzucać i wyjmować różne rzeczy? Jeszczcze mi życie miłe :P starczy, że z kąpieli nie chce wyjść i chce mi pomagać jak myję gary :P he he he :) ale pomysł jest świetny! Spróbujemy latem w baseniku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mój Synuś lubi pływać, ale w dużym basenie i tylko tak, żeby mu się uszy nie zamoczyły :D jak już była woda brudna od farbki to mu się już tak nie podobało i jakoś bez problemu dał się namówić na zakończenie eksperymentu :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...